Čištění koberců - typy čištění

1. Nástřik a extrakce – Malé či střední znečištění

Při čištění mokrou cestou se v jednom pracovním kroku nastříká voda s čistícím prostředkem a hubicí se ihned znovu odsaje. Uvolňování a odstraňování nečistot probíhá v jednom pracovním kroku. Dle potřeby se postup opakuje. Protože je zbytková vlhkost nízká, jsou koberce rychle opět pochůzné.

 

2. Nástřik,ruční kartáčování  a extrakce – střední či velké znečištění malých kobercových ploch

Tento způsob se používá na plochách do 50 m2, kde je použití kobercového automatu nevhodné nebo neekonomické. Čištěná plocha se nastříká vodou s čistícím prostředkem. Na skvrny se aplikuje pouze čistící prostředek, či jeho silnější koncentrace. Plocha se vykartáčuje pro zvýšení účinnosti a uvolnění nečistot. Následně se znečištěná voda odsaje. Dle potřeby se postup opakuje.

3. Čištění kobercovými automaty – malé, střední či velké znečištění velkých kobercových ploch

Extrakce, tedy vhánění vody s  čisticím prostředkem pod tlakem do čištěné látky s následným odsáváním je u těchto strojů doplněna o rotující válcový kartáč. V praxi to znamená, že stroje této kategorie pracují tak, že pod tlakem je vháněna voda do čištěné plochy, plocha je kartáčována kvalitním válcovým kartáčem a následně je znečištěná voda odsávána zpět do sběrného tanku. Tento systém umožňuje kvalitnější a rychlejší čištění kobercových ploch. Zbytková vlhkost po vyčistění bývá velmi nízká a díky tomu jsou koberce brzy opět pochůzné.

4. iCapsol – údržbové čištění koberců – malé znečištění

Na koberec se nastříká čistící chemie Kärcher RM 768 iCapsol. Jde o aktivní a silnou čistící suchou pěnu pro údržbové čištění, která uvolní nečistoty z vláken a přitom je účinně zapouzdří (technologie encapsulation). Po mimořádně krátké době čištění se nečistoty prostě vysají, nejlépe kartáčovacím vysavačem. Výsledkem je opět velmi rychle pochůzný koberec.